Słowiński Park Narodowy - dlaczego warto odwiedzić to miejsce, c

  • location_on Łeba
Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy - ta nazwa (słowiński) pochodzi od Słowińców - społeczności, która dawniej zasiedlała obszary obecnego parku. Słowiński Park to jeden z dwóch parków nadmorskich u nas. Utworzono go w celu osłony bagien, torfowisk, jezior przybrzeżnych, łąk, borów i lasów a zwłaszcza wydmowego pasa mierzei z wyjątkowymi w całej Europie ruchomymi wydmami. Park rozpościera się od Łeby aż do miejscowości Rowy - zajmuje powierzchnię prawie 33 tys. hektarów, w tym dwa znaczące jeziora - Gardno i Łabsko, chroniony jest także nadbrzeżny pas Morza Bałtyckiego.

Ważne informacje dla zwiedzających!
  • Park przyjmuje zwiedzających, jednakże poruszać można się wyłącznie po ustalonych szlakach - a owych jest 140 km. 
  • W Rąbce - 2 kilometry od Łeby jest wejście, które wiedzie do wydm. 
  • Szlak na wydmy można pokonać rowerem, który można wypożyczyć, pieszo lub wózkiem elektrycznym. 
  • Każdy kto wybiera się zobaczyć wydmy, winien dysponować całkiem dobrą tężyzną - trasa z Rąbki na grzbiet wydmy w obie strony może trwać 6 godzin. 
  • Piasek z grzbietów wydm jest przez cały czas transportowany z wiatrem, na skutek tego wydmy przenoszą się 2-10 m rocznie na wschód. 
  • Wrócić można na 2 sposoby - przez las albo plażą. 
  • Ze szczytu wydmy Łącka Góra można przemieszczać się dalej na zachód, w kierunku latarni morskiej w Czołpinie (mniej więcej 17km) czy dalej do Rowów (dwadzieścia 25km). 
  • Należyta kondycja jest w takim razie potrzebna. 
  • Na terenie parku jest też skansen wiejski w Klukach.
Fauna i Flora Parku

W tym Parku Narodowym prócz malowniczych terenów strzeże się również indywidualne gatunki flory i fauny. W obszarach leśnych dominuje sosna, ale zastaniemy także dęby, buki, modrzewie i świerki. Wśród innych roślin występują w tej okolicy: storczyk plamisty, piaskownica, honekia piaskowa, rosiczka lub rukwiel nadmorska. Park to też miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków: przeróżne gatunki kaczek, łabędzie krzykliwe, bataliony, bociany czarne, bądź żurawie. Można również spotkać puchacza, borsuka, jenota czy też łosia, to również siedlisko żmij.

Muzeum Przyrodnicze

Oprócz tego, dyrekcja parku prowadzi też Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie oraz oddziały w Rąbce i Rowach. Odszukamy w tamtym miejscu liczne eksponaty, mapy, tablice oraz zdjęcia przedstawiające bogactwo parku. Muzeum otwarte jest cały rok. Oczywiście, Słowiński Park Narodowy i wiele tutejszych rezerwatów przyrody prezentuje wielkie bogactwo przyrody, najlepiej przybyć do miasta Łeba i poznać atuty parku odwiedzając go osobiście.

Szukasz noclegu w Łebie? Sprawdź tutaj https://www.leba.info.pl/noclegi/wszystkie

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.leba.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0